4 ЛИСТОПАДА – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З НАСИЛЬСТВОМ І БУЛІНГОМ У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ

В перший четвер листопада відзначається Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом у закладах освіти.

"З 2020 року, за рішенням ЮНЕСКО, у перший четвер листопада відзначаєтьсяМіжнародний день боротьби з насильством і булінгом у школі.Це важливе нагадування для всього світу про те, що будь-яка форма насильства, пов'язаного зі школою, порушує право на освіту, здоров'я та добробут учнів. Звіт ЮНЕСКО у 2019 році засвідчив, що з проявом булінгу зустрічається майже кожна третя дитина, а кожен 10-ий учень стає жертвою кібер-залякування",– зазначив Сергій Шкарлет.

Тема цього року – "Боротьба із залякуванням в інтернеті та іншими формами онлайн-насильства за участю дітей".

У зв'язку з пандемією COVID-19 життя та освіта дітей все частіше відбуваються онлайн. Цей день закликає людей усвідомити проблему онлайн-насильства та кіберзалякування, їх наслідків і необхідності покласти їм кінець. Онлайн-насильство не обмежується шкільними приміщеннями, проте система освіти відіграє важливу роль у вирішенні проблем онлайн-безпеки та використання технологій.

Боротьба з насильством щодо молоді передбачає вживання наступних заходів:

  • створення сімейного середовища, що забезпечує дітям безпеку, стабільність і турботу; надання спеціалізованої допомоги та підтримки тим сім'ям, де можливі прояви насильства;
  • перетворення небезпечного середовища шляхом фізичних змін;
  • ослаблення факторів ризику в громадському просторі для зниження загрози насильства;
  • боротьба з гендерною нерівністю в близькому оточенні;
  • зміна культурних традицій і норм поведінки, що підтримують застосування насильства;
  • прийняття необхідних заходів для того, щоб чинне законодавство забороняло всі форми насильства щодо дітей та обмежувало доступ молоді до небезпечних об'єктів;
  • забезпечення доступності та високої якості послуг, необхідних дітям, постраждалим від насильства;
  • ліквідація культурної, соціальної та економічної нерівності, що сприяє проявам насильства; усунення розриву в рівні добробуту та надання рівного доступу до товарів, послуг і можливостей;
  • координація діяльності різних секторів, що займаються профілактикою насильства щодо дітей і прийняттям заходів реагування.

https://mon.gov.ua/ua/news/4-listopada-mizhnarodnij-den-borotbi-z-nasilstvom-i-bulingom-u-zakladah-osviti

Булінг в школі: що це таке і як з ним боротися

Булінг – це цькування однієї дитини іншою, агресивне переслідування, яке часто поширене в школах.

Чому починається булінг?

Випадки насильства серед учнів завжди були частиною школи, однак зараз вони стають дедалі помітнішими. Сьогоднів Україні жертвами булінга стають 8 з 10 дітей.Початок цьому дає такий собі рекет щодо учнів початкової школи, коли, наприклад, старші діти відбирають у них мобільні телефони.Серед же дітей 11-15 років поширені плітки, принизливі жарти та бойкот.

За словами психологів цькування завжди починає одна людина для того, аби затвердити свій авторитет, розважитися або отримати якусь вигоду.

– Решта дітей, спостерігаючи за діями булера, або їх ігнорують, або обурюються та намагаються втрутитися.Але бачачи, що жертва не чинить опір, а вчитель їхню ініціативу не підтримує, діти відчувають безпорадність, і їхній настрій може змінитися – від співчуття жертві до роздратування і байдужості.

Основні ознаки булінга і так званого мобінга (менш радикальних образ) це:

· Нерівність сил агресора і жертви;

· Повторюваність насильства;

· Гостра емоційна реакція жертви.

Найчастіше цькування відбувається в школах, де діти апатичні і розчаровані, а їхня потреба у визнанні та розумінні не задоволена.Там же, де образа честі людини вважається порушенням більшим, ніж прогул або вандалізм, булінг виникає дуже рідко і скоріше є винятком з правил.

Гучні випадки насильства

Одним з найяскравіших прикладів булінга сталопобиття дівчатками-підлітками двох своїх ровесниць.Інші підлітки, які стояли поруч, ніяк не втручалися у конфлікт, а навпаки підбивали школярок і знімали все на відео.Дівчаток врятувало тільки те, що пенсіонерка побачила це у вікно свого будинку та викликала поліцію.

В Івано-Франківську учня школи номер 13 побили хулігани за те, що він колись заступився за свого сусіда.Його заманили у двір школи, де взяли в кільце і побили, використовуючи кастет.В цьому випадку хулігани не побоялися навіть батька хлопчика, який намагався сам розібратися з ними.Підлітки накинулися на чоловіка і почали бити його.Батька врятували патрульні, які проїжджали повз.

У ще одній школі Івано-Франківськасемикласниками побили іншого учняі зняли все це на відео, а після виклали в інтернет.Ніхто з людей, які проходили мимо, не спробував допомогти хлопчикові, якого били в живіт руками і ногами.

В Одеській області через подібні знущанняпомер 15-річний хлопець.Причина смерті – травма живота, яку він отримав в навчальному закладі на перерві.

Жертви та булери

Жертвою цькуванняможе стати абсолютно будь-яка дитина, не дивлячись на те, якою б сильною або здібною вона не була б.Однак найчастіше жертвами стають ті, хто найбільше виділяється (дивно одягнений, дивно поводиться, неохайний).Також потенційними жертвами можуть стати ті, хто швидко втрачає самоконтроль, легко піддається емоціям.

Булерами ж найчастіше стають ті, хто ростуть без заборон та авторитету батьків, але в той же час їм не вистачає уваги і поваги дорослих.У більшості таких дітей – яскраво виражені нарцисові риси характеру.Їм весь час доводиться самостверджуватися за рахунок інших людей, доводити власну перевагу.

За останні кілька місяців близько 67% дітей в Україні віком від 11 до 17 років стикалися з проблемою цькування.І 48% з них нікому про це не розповідали.

Іноді це може довести дитину до думок про самогубство, і якщо вона не хоче розмовляти з близькими людьми, то краще за все звернутися нанаціональну гарячу лінію (телефон – 0-800-500-225).

Що робити?

Дітямне варто намагатися вирішити ситуацію самотужки, адже з булером не завжди можна порозумітися. Краще звернутися до батьків, вчителів, або старших, яким дитина довіряє.

У разі,якщо над вашою дитиною знущаються, ви, як батьки, повинні уважно вислуховувати скарги дитини і ставитися до цього серйозно, а не просто відмахуватися словами Дай здачі.Завдяки підтримці батьків, дітям легше переживати проблеми в школі.Також варто звернутися до шкільних вчителів,директора,психолога та звернути їхню увагу на цю проблему.

Вчителям же потрібноне показувати свою фізичну перевагу, а поговорити з ним.Крім того, за витівками булера не можна спостерігати, адже йому потрібні глядачі для того, щоб максимально проявити демонстративну поведінку.При витівках на уроці можна спробувати відволіктися від заняття і зосередити увагу на булері, спробувати залучити його до навчального процесу.

Однак варто пам’ятати, що не можна закривати очі навіть на найменший прояв цькування, адже розібратися з ситуацією можна лише спільними зусиллями і тільки, якщо вчасно звернути на неї увагу.

Кiлькiсть переглядiв: 406

Фотогалерея

Перехрестівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів

42073,
вул.Соборна, 69,
с.Перехрестівка
Роменський р-н,
Сумська обл.

Дата останньої зміни 21 Травня 2025

Цей сайт безкоштовний!